fbpx

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Siirt, Cilalı Taş Devri’nden uzanan zengin tarihi ile Anadolu’nun ve Mezopotamya’nın kesişim noktasıdır. Dicle Nehri’nin geçtiği toprakları, onlarca mağaraları, tarihsel anıtları, yaylaları, kaleleri, türbeleri, camileri, minareleri, şifalı suları ve doğal güzellikleri ile Siirt, mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Köklü tarihi ve kültürel zenginlikleri ile oldukça davetkar olan Siirt, Anadolu’da ilk yerleşim alanlarından biridir. Kadim kente unutulmaz bir yolcukluk yapmak istiyorsanız gezi rotanızı bu rehber niteliğindeki yazıdan takip edebilirsiniz. Köyler, ilçeler ve Siirt merkezde gezilecek yerler listesinden kendi gezi rotanızı oluşturabilirsiniz.

Siirt’in Meşhur Yemekleri Nelerdir ve Neyi Meşhurdur?

Çok kültürlü yapısı ve uzun yıllara dayanan tarihi geçmişi ile Siirt, geleneksel dokumacılık sanatı ile ön plana çıkar. Büyük bir el emeği ile üretilen Siirt battaniyesi, sevdiklerinize hediye edebileceğiniz eşyalar arasında yer alır. Bölgenin sembolü haline gelen battaniye, tiftik keçisinin tüylerinden elde edilir. Sıcak tutması ve hafifliği ile ön plana çıkan battaniyenin yanı sıra çanta, hırka ve yelek de sevdiklerinize götürebileceğiniz hediyeler arasındadır.

Siirt’i sembol eden bir diğer armağan ise Bıttım sabunudur. Şifalı olmasıyla ün salmış Bıttım sabunu, cilde son derece faydalıdır. Yüze ve vücudun diğer bölgelerine kullanabileceğiniz bu sabunun egzamaya ve saç dökülmesine iyi geldiği bilinir. Mucizevi etkileri ile bilinen Bıttım sabunu, %100 doğal ve cilt dostudur.

Siirt fıstığı, Pervari balı ve Zivzik narı da bölgeden ayrılırken alınabilecek hediyelik ürünler arasında yer alır. Kadim kentte yöresel ürün üretimi ve satışı oldukça yaygındır. İğne oyalarına, kanaviçe üzeri nakışlara ve yöreye has baharatlara da alışveriş listenizde yer verebilirsiniz. Siirt’in meşhur yemekleri olan büryan kebabı, mumbar, kiftel leben, kitel Arap dolması, zerfer, gebole, ismeket köfte, aside tatlısı, varakkaak ve mihr çorbasını da mutlaka denemelisiniz. Siirt’de yemek yenecek yerler Güres caddesinde toplanmıştır.

Siirt’de yapılacak aktiviteler genellikle kültür ve yemek turları olur. Siirt kültürel açıdan oldukça zengin bir şehirdir. Yerel lezzetleri denemek, Botan Vadisi’ni gezmek, yaylalara çıkmak, Botan Çayı’nda rafting yapmak, kent merkezinde alışveriş yapmak, kamp kurmak ve Ulu Camii’yi görmek en çok tercih edilen aktiviteler olur.

Siirt’de akşam gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler arasında Kızlar Tepesi Parkı’na gitmek de var. Göleti, yürüyüş parkurları, sosyal tesis alanları, macera parkı ve amfi tiyatrosu ile Kızlar Tepesi, ziyaretçiler için konforlu bir dinlenme alanıdır.

Siirt’in Tarihi Yerleri Nelerdir?

Şehir merkezinden turistik beldelere kadar dört bir yanı doğal güzellikler ve tarihi yapılar ile çevrili Siirt’i ziyaret ettiğinizde kentin her bir yanında tarih fışkırdığını görebilirsiniz. Binlerce yıllık uygarlıklara ev sahipliği Siirt, ören yerleri ve mağaraları ile görülmeye değerdir. Siirt’in gezilecek tarihi ve turistik yerleri farklı özelliklere sahiptir. Kentin turistik yerleri türbeler, camiler, kaleler ve saat kulesidir. Türbeler ve camiler bir günde gezilecek yerler arasındadır. Tarih, kültür ve inanç turu yapmak için Tillo Kalesi ve çevresinden başlayarak rotanızı oluşturabilirsiniz.

Tillo Kalesi ve Cam Seyir Terası

Botan Vadisi’nin eşsiz manzarasını gözler önüne seren Tillo Kalesi, kentin tarihi miras açısından en zengin ilçelerinden Tillo’da yer alır. Osmanlı Döneminden bu yana varlığını sürdüren kale, 2016 yılında hizmete açılan cam seyir terası ile birlikte turistlerin uğrak noktaları arasındadır. Çelik konstrüksiyon kullanılarak inşa edilen terasın vadi üzerindeki yüksekliği 1100 metredir. 7 metre uzunluğunda olan teras, 5 metre genişliğindedir. Güvenlik amaçlı korkuluklara sahip olan terasa ziyaret esnasında en çok 30 kişi çıkabilir.

Siirt Ulu Camii

Çinili Minare ve Kırk Şehitler Camii olarak da bilinen Siirt Ulu Camii, en sık ziyaret edilen kutsal alanlardan biridir. Büyük Selçuklu döneminde, M.S. 1129 yılında inşa edildiği tahmin edilen Ulu Camii, farklı medeniyetlere sahne olmuş eşsiz bir medeniyet ürünüdür. Çeşitli dönemlerde restore edilen caminin minberi 1933 yılından bu yana Ankara’daki Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Veysel Karani Türbesi

Ziyaret beldesinde bulunan Veysel Karani Türbesi, manevi atmosferi ile İslam tarihi içinde önemli bir yere sahiptir. Hz. Muhammed’in büyük sevgi gösterdiği önemli bir zat olarak bilinen Veysel Karani’nin asıl adı Üveys bin Amir Karni’dir. Cas harcından yapılan türbe, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilir. Aynı isimde birçok türbe olduğundan Veysel Karani’nin mezarının hangisinde olduğu bilinmemektedir. Her yıl 16-17 Mayıs tarihlerinde anma etkinliklerinin düzenlendiği türbe, 2001 yılında restore edilmiştir.

İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi

Siirt’in en önemli tarihi noktaları arasında kabul edilen İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi, Tillo ilçesinde bulunur. 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen türbe, İsmail Fakirullah için inşa ettirilmiştir. İbrahim Hakkı hocası beslediği büyük sevgiyi ışık hadisesi ile göstermiştir. 21 Mart ve 23 Eylül ekinoks tarihlerinde güneş ilk olarak duvarda açılan pencere sayesinde türbe içindeki kabristana düşmektedir. Bu eşsiz yapı özellikle bu tarihlerde ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Siirt Saat Kulesi

Ulu Camii’nin doğusunda yer alan Siirt Saat Kulesi, 1905 yılında Alaaddin Paşa tarafından yaptırılmıştır. 6 katlı bir yapı olan bu kule, 72 basamaklıdır. Kentin simge yapılarından biri olarak kabul edilen Saat Kulesi, Siirt Valiliği’nin karşısındadır.

Derzin Kalesi

Gözetleme kuleleri ile anılan Derzin Kalesi, Baykan ilçe sınırları içerisindedir. Adakale olarak da bilinen yapı, Derzin Beylerinden Şahkulu Beyi’nin ismi ile de anılmaktadır. Derzin Kalesi, sarp kayalıklar üzerine inşa edilmiştir. Bizans Dönemi’nde inşa edildiği düşünülmektedir. Eşsiz manzarası ile ziyaretçileri büyüleyen kale, moloz taşlarından yapılmıştır.

İrun Kalesi

Osmanlı Dönemi için önemli bir yapı olan İrun Kalesi, sarp dağlarda konumlanır. Şirvan ilçesinde bulunan kale, üçgen formuna sahiptir. Eşsiz bir mimariye sahip olan kale, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Erzen Ören Yeri

Günümüzde arkeolojik kazıların devam ettiği Erzen Ören Yeri, Gökdoğan Köyü ile Bozhöyük Köyü arasında bulunur. Erzen, Siirt’deki ilk yerleşim yeridir. Ören yerinin Hasankeyf’ten daha büyük olduğu söylenir. Turistler için cazip noktalarından biri olan Erzen Ören Yeri’ne giriş ücretsizdir.

Siirt’in Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Siirt Güneydoğu Anadolu bölgesine has coğrafi yapısı ile dağlık bir bölge olsa da akarsulara, yaylalara, ormanlara ve kaplıcalara da ev sahipliği yapmaktadır.

  • Çemikari Yaylası, uzun çayırları ve tertemiz havası ile oksijen deposudur. Dünyaca ünlü Pervari Karakovan balının üretildiği bu yaylayı her mevsim ziyaret edebilirsiniz.
  • Botan Vadisi piknik alanları, mağaraları ve büyüleyici manzarasıyla oldukça etkileyici bir yerdir. Bölgede Rasıl Hacar, Delikli Taş ve Taşbaşı Mağarası’nı görebilir, yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Mükemmel manzarayı fotoğraflayabilir, Botan Çayı’nda rafting deneyimleyebilirsiniz.
  • Sağlarca Kaplıcası kalsiyum, sodyum, klor ve sülfat açısından oldukça zengin bir kaplıcadır. Eruh ilçesine bağlı Sağlarca Köyü’nde bulunan kaplıcanın solunum yolları hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, kireçlenme ve romatizmaya iyi geldiği bilinir.
  • Kal’at-ül Üstad Tepesi özellikle piknik yapmak ve manzara izlemek için ziyaret etmeniz gereken bir lokasyondur.

Aracınız yoksa Siirt’in her köşesini karış karış gezmek oldukça zorlu olacaktır. Konforlu ve her an hızlı bir gezi için bütçe dostu fiyatları ile eKuralkan kalitesi eşliğinde hemen kendiniz için bir motosiklet seçebilir, kadim kente yolculuğa başlayabilirsiniz.